Bilgi Trafik Kazalarında Kusur Oranını Kim Belirler?

Celil

Admin
Katılım
24 Ocak 2021
Mesajlar
61
Tepkime puanı
34
Puanları
18
Konum
Tokat
Araç
Ford Focus MK1

Trafik Kazalarında Kusur Oranını Kim Belirler?​

Trafik kazalarında kusur oranları çeşitli kuruluşlar tarafından belirlenir. Fakat bu kusur oranlarını belirlemek için öncelikle kazadan sonra kaza tutanağının düzgün şekilde doldurulması gerekiyor. Kaza anından sonra hazırlanan bu kaza tutanakları kaza fotoğrafları ve kamera kayıtları ile birlikte kusur oranını belirliyor. Kusur oranları ise %0, %50 ve %100 şeklinde 3 orandan hesaplanıyor. Belirtilen kusur oranları ise bazı durumlarda yanlış olabiliyor. Böyle durumlarda ise ilgili tarafın kusur oranına itiraz etme gibi bir hakkı bulunuyor. Yapılan itirazlar ile birlikte kusur oranları tekrar incelemeye alınıyor. İtiraz dilekçesi dahilinde başlatılan kusur oranı itirazı kısa bir süre içerisinde güncelleniyor.

Trafik kazalarında kusur oranlarının belirlenmesinde ise sigorta şirketleri devreye giriyor. Sigorta şirketleri kusur oranlarının belirlenmesi için süreci başlatarak ilgili yerlere belgeler iletiyor. Böylelikle de kaza tutanakları ve deliller dolayısıyla kusur oranları taraflar arasında belirleniyor. Belirlenen kusur oranlarında olan herhangi bir yanlışlık ise itiraz dilekçesi kapsamında değiştirilebiliyor. Bu değişiklik süreci için de ayrı bir başvuru yapmak gerekiyor.

Kusur Oranlarında Oluşan Yanlışlar İçin Ne Yapılmalı?​

Gerçekleşen trafik kazaları bazen yanlış kusur oranları ile kayda geçebiliyor. Özellikle 2’den fazla tarafın içinde bulunduğu kazalarda kusur oranları çok daha önemli oluyor. Kusur oranı en fazla olan taraf ise maddi hasarların büyük çoğunluğunu karşılamak durumunda kalıyor. Bu yüzden kusur oranlarında yapılan herhangi bir yanlışlık kötü sonuçlar doğurabiliyor. Fakat kusur oranında herhangi bir hata söz konusu ise bunu itiraz dilekçesi ile çözümlemek mümkün oluyor. Direkt olarak kusur oranı itiraz dilekçesi hazırlayarak ilgili yerlere başvurular yapmak kusur oranlarının tekrar değerlendirilmesini başlatıyor. Süreç içerisinde ise kaza tutanakları ve diğer deliller göz önüne alınıyor. Bütün işlemler sonucunda ise kusur oranları net bir şekilde belli olarak kayıtlara geçiyor.

kazalarda-kusur-oranini-kim-belirler.jpg

Trafik kazalarında kusur oranlarına itiraz etmek için kaza anından itibaren 5 iş günü süre veriliyor. Kazada bulunan taraflar bu süre içerisinde kusur oranı itirazında bulunabiliyor. Fakat 5 iş günü içerisinde herhangi bir itiraz yapılmamış ya da süre geçmiş ise kusur oranlarının doğrudan kabul edildiği kayıtlara geçiyor. Dolayısıyla kusur oranlarına yapılacak itirazların süreye dikkat ederek yapılması tavsiye ediliyor.

Kusur Oranları Nasıl Değerlendirilir?​

Trafik kazaları sonucunda oluşan kusur oranları kaza yapan tarafların ne kadar kazaya sebebiyet verdiğini gösteren bir orandır. Bu oranlar maddi hasarla sonuçlanan kazalarda karşı tarafın araç hasarının belirli bir kısmını ya da tamamını ödemekle sonuçlanabiliyor. %50 kusur oranında yarısı ve %100 oranında ise bütün hasar tutarları karşılanıyor. Eğer yaralanma ya da ölümle sonuçlanan trafik kazaları söz konusu ise kusur oranları daha farklı bir süreci başlatıyor. Bu noktada dava açılarak kaza sonrası kusurlu tarafın alacağı hükümler belirleniyor.