Tofaş Arızaları Ve Çözümleri

Celil

Admin
Katılım
24 Ocak 2021
Mesajlar
61
Tepkime puanı
34
Puanları
18
Konum
Tokat
Araç
Ford Focus MK1
Tofaş marka araçlar, Türkiye’nin her yerinde en ekonomik araçlar olarak bilinir ve binlerce kişi tarafından kullanılır. Otomobil fiyatlarının giderek artması, birçok kişinin otomobil sahibi olmasını zorlaştırıyor. Tofaş otomobil modelleri her zaman uygun fiyatlara satın alınabiliyor. Tofaş modelleri arasındaki farklar dış görünüş ve bazı teknik özelliklere göre değişiyor. Tofaş arızaları tüm modellerde hemen hemen aynıdır.

Tofaş Modelleri Nelerdir?

Tofaş modelleri Türkiye’de kuş serisi olarak bilinmektedir. Her serinin üretim yılına göre farklı modelleri vardır. Ülkemizdeki modelleri şunlardır.
 • Tofaş doğan,
 • Doğan L,
 • Doğan SL,
 • Doğan SLX,
 • Doğan S,
 • Şahin,
 • Tofaş kartal,
 • Tofaş serçe,
Tofaş doğan modelleri, 1.6 motor, şahin modelleri ise 1.4 motordur. Motor özelliklerine göre şehir içi ve şehirlerarası yakıt oranları farklıdır. Tofaş doğan modelleri arasındaki farklar ise üretim yıllarına göre arka park ve far sistemleri, elektrikli cam özellikleri olarak gösterilmektedir.

Tofaş Arızaları Nelerdir?


Tofaş arızaları, tüm modellerde aynı türdedir ve yanı çözüm yöntemleri ile tamir edilmektedir. Tofaş arızaları ve çözümleri ile ilgili birçok bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Tüm sanayilerde, Tofaş modellerinin tamir işlemleri yapılabilmektedir. Arıza türlerinden bazıları şunlardır.
 • Sürekli su eksiltme sorunu,
 • Ateşleme sistemi sıkıntısı,
 • Lpg sorunları,
 • Motor arıza lambasının yanması,
 • Vites kutusu arızası,
Motorlu araçlarda arıza türleri her bir bölüm ve parça için farklı olabilmektedir. Tofaş arızalarının kolay tespit edilebilmesi ve çözüm yöntemlerinin bulunması, tercih edilmesini sağlıyor. Arızaların uygun fiyatlarla ve hemen tamir edilebiliyor olması, Tofaş marka otomobil kullanıcılarının işlerini kolaylaştırıyor.

Tofaş Motor Arıza Lambası Yanma Arızası​


Tofaş modelleri arızaları arasında yer alan motor arıza lambası yanması sorunu bazı modellerde aracın zor çalışmasına neden olabiliyor. Bu sorun, motorun zor çalışmasına ve akünün bitmesine neden olabilmektedir.

Motor arıza lambası yanma arızası daha çok Doğan SLX 1.6 model araçlarda görülmektedir. Arızanın çözümü, ustaya göstermek ve bilgisayar sistemi üzerinden, arıza kontrolü yaptırmaktır. Bilgisayar bağlantısı ile arıza kodunun silinmesi sorunu geçici olarak çözecektir.

Motor lambasının yanmasına neden olan parçanın değiştirilmesi en iyi çözüm olacak ve motor normal çalışmaya başlayacaktır. Motor lambası arızası, buji ya da oksijen sensörü kaynaklı olabilir.

Ateşleme Sistemi Arızaları ve Çözümleri​


Tofaş arızaları otomobilin verimli çalışmasını etkileyecektir. Ateşleme sisteminde meydana gelen arızaların birçok nedeni olabilmektedir. Ustalar kontrollerini yaptıklarında, ateşleme sistemi arızasının, motor beyninden, benzin filtresinden, enjeksiyon arızasından kaynaklanıyor olabileceğini belirtecektir.

Ateşleme sistemi arızaları aşırı yakıt tüketimine neden olabilecektir. Normal hava şartlarında bile araç geç çalışıyorsa sorunlar büyük ihtimalle motor beyni arızalarından kaynaklıdır. Arıza çözümleri, serviste, aracın arıza tespiti için bilgisayara bağlanarak doğru tespitlerin yapılması ile başlar. Arızaya neden olan parçalar değiştirildikten sonra motor beynindeki arıza kodları bilgisayar sistemi ile silinmelidir.

Su Eksiltme Sorunu​


Otomobillerde her arıza türü için çeşitli çözüm yöntemleri vardır. Öncelikle sorunu neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Aracın motoru su eksiltiyorsa, radyatör delinmiş olabilir. Bu sorun kullanıcının gözle kontrol yaparak kolayca tespit edebileceği bir sorundur. Radyatörde delinme yoksa diğer bağlantı yerlerindeki contalar arızalanmış ve su kaçırıyor olabilir. Çözümü en kolay olan tofaş arızalarından birisidir.

Çoğu zaman motor su tapasında meydana gelen çürüme ya da delinmeler bu sorunun yaşanmasına neden olabiliyor. Serviste, ustalar 15 dakika gibi kısa bir sürede sorunu tespit edecek ve conta ya da tıpa değişimlerini gerçekleştirerek sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Motor Rölanti Problemi​


Tofaş serisi otomobillerde, lpg yaygın olarak kullanılmaktadır. Lpg sistemleri modellere göre karbüratörlü ya da sıralı sistem olarak takılabiliyor. Kullanım sırasında, lpg regülatöründe meydana gelen sızıntı ya da yırtılmalar, rölanti sorununa ve hararete neden olabilecektir.

Motor rölanti sorununun lpg kaynaklı olduğunu anlayabilmek için, yedek su depo kapağı açılır ve gaz kokusu gelip gelmediği kontrol edilir. Tofaş servisleri ya da lpg servislerinde, uzman elemanlar sorunu hemen tespit edecek ve sorunu çözecektir.

Sıralı sistem lpg takılı tofaş otomobillerde, bu sorun meydana geldiğinde, motor arıza lambası yanmaya başlayacaktır. Lpg sistemleri hakkında bilgi sahibi ve uzman olmayan kişilere müdahale ettirilmemeli ve teknik cihazlarla ölçümler yapılarak, gaz sızıntısı tespiti yapılmalıdır. Sızıntıya neden olan yırtılma ya da delinme gibi sorunlar parça değişimi ile çözülür.