Arıza Chevrolet Cruze Subap Sorunu Olabilir mi?

turbo

Kullanıcı
Herkese merhaba.
2010 model chevrolet cruze benzin ve lpgli aracım var. Sabahları çalıştırdığımda yani motor soğukken aracın sesi farkı geliyor aynı zamanda bazen stop ediyor tekrar çalıştırıyorum. Son zamanlarda bunu yapmaya başladı. Ustaya götürmek için zamanım pek yok biraz araştırdım subap sorunu olabileceğini gördüm. Bu sesin nedeni Chevrolet cruze subap sorunu olabilir mi? Anladığım kadarı ile subap erime sorunu yalnızca chevrolet araçlarda oluyormuş. Diğer marka ve model araçlarda bu sorun olmuyor mu?

Celil

Admin
Araç
Ford Focus MK1
Herkese merhaba.
2010 model chevrolet cruze benzin ve lpgli aracım var. Sabahları çalıştırdığımda yani motor soğukken aracın sesi farkı geliyor aynı zamanda bazen stop ediyor tekrar çalıştırıyorum. Son zamanlarda bunu yapmaya başladı. Ustaya götürmek için zamanım pek yok biraz araştırdım subap sorunu olabileceğini gördüm. Bu sesin nedeni Chevrolet cruze subap sorunu olabilir mi? Anladığım kadarı ile subap erime sorunu yalnızca chevrolet araçlarda oluyormuş. Diğer marka ve model araçlarda bu sorun olmuyor mu?

Merhaba, hoş geldiniz.

Chevrolet ve Opel marka araçlarda en sık görülen sorunlardan biri de subap sorunudur. Chevrolet, hemen hemen tüm araçlarında Opel Ecotech motorunu kullanmaktadır. Bu yüzden subap erimesi sorunu Opel marka araçlarda da görülmektedir.
Yalnızca bu iki marka araçlarda görüldüğünü söylemek yanlış olur. Diğer marka/model otomobillerde de subap sorunu görülebilir. X marka araçta 100 binde çıkıyor iken Chevrolet veya Opel araçlarda 70 - 80 binde çıkabilir. Farkı budur.

Gelelim soruna. Özellikle 2005 yılına kadar üretilen otomobillerde çelik subaplar kullanılıyordu. Ancak 2005 sonrası üretilen araçların çoğunda magnezyum subap denilen bir ürün kullanıldı. LPG kullanımının da bir hayli arttığı bu günlerde, magnezyum subaplar LPG'nin yanma ısısına dayanamıyor. Örneğin; çelik 1400 derece ısıda erimeye başlıyor iken magnezyum için bu değer 600 - 700 derecelerde. LPG'nin de yanma ısısı, benzine göre daha yüksek olduğu için magnezyum subaplar ısıya dayanamıyor.

Chevrolet subap sorunu tek bir yöntem ile aşılabilir. Çelik subap taktırmak. Chevrolet çelik subap fiyatları konuma göre farklılık göstermektedir. Subap erime sorunu yaşayan çoğu kişi çelik subap taktırmak ile çözüme kavuşmuştur.

Sertan_gakko

Kullanıcı
Araç
Nissan almera
Bu sorunu çok duydum bende. Aynı model ls var bizde, 2010 da sıfır aldık, lpg taktırdık sonra. Şükür bi sorunla karşılaşmadık ama dediğim gibi, bu arabalarda en çok duyduğum sıkıntı